Raňajky sú najdôležitejšou zložkou dňa, aj napriek rôznym názorom, ktoré čítate na internete. Telo od 04:00 do 12:00 prechádza fázou vylučovacou. To znamená, že sa čistí, teda zbavuje sa zbytkov potravy a ďalších odpadových látok a na to potrebuje príjem živín.
V nasledovných riadkoch si rozoberieme ovsené vločky, ktoré sa výborne hodia na prípravu raňajkových kaší alebo müsli. Ako si však vybrať spomedzi obrovskej ponuky na trhu? Časopis dTest.sk testoval 14 najdostupnejších značiek ovsených vločiek a ja vám prinášam prehľad tých najlepších.
Víťaz testu podľa dTest.sk
Ovsené vločky pozná snáď každý z nás. Sú suché, lacné, dostupné, vydržia dlho a viete ich použiť v rôznych receptoch. Spomedzi ostatných tipov, ako sú špaldové, pohánkové, pšeničné, či ryžové, sú práve tie ovsené najpredávanejšie.Takisto si môžete všimnúť, že sa rozlišujú veľkosťou či jemnosťou. Rozdiel je len v spracúvaní zrna, ktoré však nemá žiaden vplyv na samotnú kvalitu. Tie väčšie vločky musíte variť dlhšie oproti tým drobným.
Vločky sa vyznačujú najmä obsahom vlákniny, ktorá podporuje hygienu čreva. Ďalej znižujú hladinu cholesterolu, cukru, inzulínu ako aj krvný tlak.
V rámci testovania dTest.sk zohľadňoval podiel vlákniny v ovsených vločiek podľa kľúču: „čím viac, tým lepšie“. Takisto sa meral podiel betaglukánu, zodpovedného za znižovanie koncentrácie zlého cholesterolu (LDL) v krvi. Najlepšiu známku získali vločky, ktoré obsahovali najviac betaglukánu.
Ďalšie vlastnosti, ktoré sa zohľadňovali pri testovaní, boli:
- podiel neroztlačených zŕn, ktorý nesmie byť väčší ako 0,1% hmotnosti
- podiel častí stebiel, šupky alebo oplodia, ktorých výskyt limituje vyhláška na 0,2%
- podiel „čiernych vločiek“ do výšky 0,5% hmotnosti, teda vločiek, ktoré majú zmenenú farbu na viac ako 50% povrchu
- vlhkosť, ktorá môže byť vo vločkách nanajvýš 12%
- prítomnosť zvyškového pesticídu glyfosát
- prítomnosť plesní a mykotoxínov
TOP 3
Ako vidíte na základe vyššie uvedených podmienok, dTest.sk to myslí s hodnotením úprimne a zodpovedne. Veľmi si cením, že do testovania sú zapojené rôzne značky od reťazcov, veľkovýrobcov a BIO dodávateľov.
Toto sú TOP 3 ovsené vločky dostupné na Slovensku:
1.EMCO Ovsené vločky jemné
2.Tesco Fine ovsené vločky
3.Lidl/Crownfield Fine Oat Flakes
Ako správne pripraviť ovsené vločky
Teraz keď už viete, ktoré vločky nakupovať, mali by ste ich vedieť aj správne konzumovať. Ovsené vločky by sme nemali jesť surové kvôli obsahu anti-nutričnej látky – kyseliny fytínovej, ktorá viaže minerály a v tráviacom trakte vychytáva vápnik z jogurtov, ako aj draslík, horčík a zinok z ovocia. Takto sa z tela nevyužite vylučujú. Druhým dôvodom je aj nafukovanie. Preto je dôležité vločky na noc namočiť, alebo ich zaliať horúcou vodou či mliekom.
Recept pre základnú prípravu ovsených vločiek podľa Jamie Oliver:
Budete potrebovať:
160g ovsených vločiek
600ml vody, mlieka alebo rastlinného mlieka (napríklad mandľové)
Postup:
- Ovsené vločky a tekutinu vložte do hrnca.
- Pridajte štipku morskej soli a miešajte s drevenou varechou.
- Priveďte k varu a miešajte čo najrýchlejšie, aby ste dostali kašu.
- Podľa vášho želania si kašu zrieďte, prípadne ešte pridajte vločky, kým nedosiahnete želanú konzistenciu.
- Hotovú kašu dochuťte medom, škoricou, ovocím, orechmi alebo aj nugátovým krémom.
Veľmi vhodné sú semienka chia ako zdroj aminokyselín, nenasýtených mastných kyselín, minerálnych látok a takisto sú ideálne pre naše črevá. Ráno zaraďte aj zdroje železa, ktoré sa najlepšie vstrebáva do 2 hodín od prebudenia. Do kaše, vločiek si jednoducho môžete zamiešať sušené slivky, kešu orechy, mandle a hrozienka.
Pre inšpiráciu si pozrite video:
Želám vám dobrú chuť! 😉
PS: Môj tip: https://efresh.sk/rychle-cookies/
Pingback: Tipy na výživné raňajky - Efresh.sk