KOKOSOVÝ OLEJ? TOTO JE PRAVDA!

kokosový olej

Kokosový olej sa u nás ešte stále považuje za zdravú „superpotravinu“ s výhodami pre podporu zdravia srdca. Veľa blogerov, či rôzne recenzné portály mu pripisujú priam zázračné účinky za účelom predaja.

Aká je však skutočná pravda?

Prvá reálna analýza od experta je na svete!

Podľa prvých analýz zloženia kokosového tuku, dužiny a mlieka, ktoré vyšli v apríly 2016, doktor Laurence Eyres, expert zaoberajúci sa skúmaním vplyvu tuku na ľudské zdravie, ozrejmuje: „Kokosový olej vo všeobecnosti zvyšuje hladinu lipoproteínového cholesterolu s celkovou a nízkou hustotou vo väčšom rozsahu ako trans-nenasýtené rastlinné oleje. Kokosový olej v porovnaní s trans-nenasýtenými rastlinnými olejmi zvyšuje celkový cholesterol, HDL-C a LDL-C. Celková váha doterajších dôkazov naznačuje, že nahradenie kokosového oleja trans-nenasýtenými tukmi by znížilo riziko srdcovo-cievnych ochorení. Preto tento prehľad nepodporuje populárne tvrdenia, ktoré tvrdia, že kokosový olej je zdravý olej z hľadiska zníženia rizika kardiovaskulárnych ochorení. Naopak, dôkazy z pozorovania naznačujú, že konzumácia kokosovej dužiny alebo strúhaného kokosu v kontexte tradičných stravovacích návykov nevedie k nepriaznivým kardiovaskulárnym výsledkom.“ Čo to v preklade znamená? Kokosový olej nie, kokosová dužina, či strúhaný kokos v zdravej miere áno. (napríklad k raňajkám na posypanie kaše).
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4892314/

Doktor Bukovský sa od začiatku vyjadroval, že kokosový olej konzumovať nemáme. Zdá sa, že jeho argumenty boli správne a len prekladá vyššie uvedenú štúdiu do jednoduchšej reči: „Toto nie je informácia od nejakého práve vyrašeného experta či blogera. Jeho analýza hovorí, že práve kyselina laurová sa v tele správa ako tie zlé, živočíšne nasýtené tuky, ktoré sa vstrebávajú cez chylomikróny, ukladajú sa v pečenipodporujú aterosklerózu a chronický zápal. Hovorí, že na rozdiel od našich predstáv a internetových tvrdení, len 4 percentá tukov v kokosovom oleji sú pre nás prospešné. A nie celých 50 percent, ako sa tvrdilo doteraz. To je veľmi málo na to, aby sme hovorili, že kokosový tuk je zdraviu prospešný.“

kokosový olej

Najväčšia „výhoda“ kokosového oleja

Jednou z najväčších výhod, ktorá je kokosovému oleju pripisovaná, je odolnosť voči oxidácii a polymerizácia, čo z neho robí stabilný olej na varenie, či vyprážanie. Na druhej strane sa neodporúča nepretržité smaženie kvôli jeho nízkemu dymovému bodu, čo vedie k produkcii potencionálnych karcinogénnych látok.

Pokiaľ si už chcete vypražiť napríklad rezeň, použite domácu bravčovú masť. Prečo? Domácu bravčovú masť tvorí „len“ 39% nasýtených mastných kyselín.

Inak v teplej kuchyni používajte olivový olej určený na tepelnú úpravu. Veľmi dobre na túto tému je spracovaný nasledovný článok: https://www.olivaverde.sk/blog/olivovy-olej-a-pecenie/

olivový olej

Keď sa logicky zamyslíte, že vyprážanie nie je zdravým spôsobom úpravy potravín a ak niekto argumentuje práve touto výhodou kokosového oleja, tak sa pýtam, že čo je vlastne jeho cieľ?

Kokosový olej na chudnutie

Žiaľ, aj tu vás asi sklamem. V marci 2017 vyšla štúdia, podľa ktorej vyplýva, že nižšie dávky triglyceridov so stredne dlhým reťazcom nezvyšovali výskyt kalórií u adolescentov s nadváhou.

Zdroj: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/circ.135.suppl_1.p285

Štúdia v apríly 2017 zase zistila, že kokosový olej nezvyšuje metabolizmus.

Zdroj: https://link.springer.com/article/10.1007/s00394-017-1448-5

chudnutie a kokosový olej

Tento článok som spracovala na základe odborných štúdií, ktoré nájdete v priložených linkoch. Je na vás, ako sa rozhodnete. Za seba viem povedať, že sa radím zdravým sedliackym rozumom a využívam naše regionálne potraviny ako aj kvalitný olivový olej.

Ak vás téma kokosového oleja zaujíma ešte viac, určite si pozrite nasledovné video s doktorom Bukovským:

http://www.tvnoviny.sk/my-zeny/1833478_zdravy-ako-bukovsky-kokosovy-olej-vseliek-alebo-lacny-klam

a prečítajte si aj nasledovný odkaz:
https://www.heart.org/en/news/2018/05/01/saturated-fats-why-all-the-hubbub-over-coconuts