DETOX

detox

Je možné „očistiť“ svoje telo?

Mnoho ľudí začína takzvanou očistou – detoxom s cieľom zbaviť telo škodlivých látok, postaviť ho znovu na nohy a pritom zhodiť kilogramy navyše.

Prináša však táto metóda nejaký účinok pre naše telo alebo je to len čistý marketingový výmysel?

Ako to zvyčajne (nesprávne) robíme…

Väčšina z nás sa rozhodne telo detoxikovať pomocou rôznych výživových doplnkov, či očistou nalačno a v lepšom prípade zelenými smoothies. V poslednom čase sme si na trhu mohli všimnúť už aj rôzne detoxikačné sprchové gély či šampóny.

Marketing alebo overený účinok?

Existuje niekoľko spôsobov detoxikácie a takisto niekoľko motívov, prečo chceme detoxikovať. Jedny tým žijú – jednoducho zdravý životný štýl je ich mottom a potom máme skupinu ľudí, ktorá chce zhodiť práve nadbytočné kilogramy a krátkodobo očistiť svoje telo.

Spomínaná druhá skupina, zvyčajne začína s pôstom, po ktorom nasleduje fáza budovania. Pôstna doba môže trvať aj 21 dní. Počas tohto obdobia sa tí, ktorí chcú schudnúť, zdržiavajú tuhých potravín. Tieto nahrádzajú zeleninovými či ovocnými šťavami, ale aj zeleninovými vývarmi. Dbajú na zvýšený pitný režim, ktorý dopĺňajú nesladenými bylinkovými čajmi.

V týždni budovania môžete znovu konzumovať tuhú stravu vo forme ľahkého malého šalátu či varenej zeleniny. Ovocie si môžete dovoliť na ďalší deň, po ktorom nasledujú bežné jedlá krok za krokom. V tejto fáze by sme si mali zvyknúť opäť na tuhú stravu a vynechať tučné alebo sladké jedlá.

zelený smoothie

Vedecky nedokázané

Je logické, že pokiaľ prijmete za deň približne 200 kilokalórií, tak to pocíti aj vaša váha. Ale ste si istý tým, že telo zbavíte škodlivín? Aspoň vedecky to dokazené nie je. Tieto krátkodobé diéty môžeme nazvať skôr výstrelkom.

Odborníci sa zhodujú, že vianočné rezne či koláče nemôžeme z tela jednoducho „vyplaviť“ rôznymi diétami či výživovými doplnkami. U zdravých ľudí je za detoxikáciu zodpovedná pečeň, obličky a koža. Rôzne detoxikačné prípravky sú nanajvýš laxatívne.

Prečo teda ľudia siahajú po rôznych „detoxikačných zázrakoch“?

Pretože je jednoduchšie krátkodobo sa „zdravo stravovať“ či užiť tabletku ako dlhodobo dodržiavať správne stravovacie návyky. Očakávame, že sa ochránime pred rôznymi chorobami, či ich dokonca vyliečime. V neposlednom rade môžeme hovoriť aj o módnej záležitosti.

Pokiaľ sa rozhodneme pre detox, rozhodnime sa pre zmenu životného štýlu.

zmena životného štýlu

Ako môžeme detoxikovať správne

To znamená postupným prijatím zmien a uzdravovania tela, ktoré vedie k úspešnej očiste organizmu. Vyraďujeme nežiadúce zložky potravy a eliminujeme staré stravovacie návyky. Pritom zaraďujeme nové, zdraviu prospešné potraviny a tým si postupne osvojujeme nové stravovacie zvyklosti. Inak povedané, venujme pozornosť tomu, čo jeme.

Detoxikujme prirodzene.

  • Zaraďme do svojho režimu jeden krát za mesiac krátke 2-3 dňové detoxikačné kúry na úrovni kvalitných domácich zeleninových štiav resp. zeleninovo-ovocných a raz za 14 dní si spravme jednodňový pôst.
  • Zvýšme podiel surovej zeleniny a ovocia a to z kvalitných zdrojov.

Ako napísal Dr. John H. Kellog: „Človek je jediný živý tvor, ktorý vedome pácha samovraždu tým, že svoju potravu pred zjedením znehodnocuje.“ U zdravého človeka je vyvážený príjem kvalitných potravín postačujúci pre pokrytie vitamínových nárokov a normálne fungovanie organizmu.

Zelený jačmeň

Ak sa predsa len rozhodneme pre suplementáciu, bolo by vhodné pred užívaním poznať svoj zdravotný stav a položiť si pred samotnou kúpou produktu nasledovné otázky:

  • Čo sa tvrdí, že produkt dokáže?
  • Má daný produkt vedecký základ?
  • Aké zložky obsahuje?
  • Funguje? Ako to spoznáte?
  • Je legálny?
  • Bezpečný?
  • Aká je cena?
  • Kto je výrobca a kde sídli?

Pri výbere takisto uprednostňujeme overené značky, prípadne tie, ktoré boli vyskúšané v klinických štúdiách a boli ocenené certifikátom kvality. Mali by obsahovať prírodné látky bez chemických konzervantov s overeným účinkom. Takisto si analyzujeme cenu: väčšie balenie –  prepočet na tabletku. Vyberáme doplnky, ktoré obsahujú požadované zložky vo vhodnej forme, kombinácii a dávke.

Ak si už chceme pomôcť pri očiste nášho tela, osobne by som volila zelený jačmeň, ktorý obsahuje v organickej forme všetky aminokyseliny, vitamíny, minerály, stopové prvky, chlorofyl, vlákninu, ktoré komplexne pôsobia na celý organizmus. Má v sebe 60% organických bielkovín a má výrazné detoxikačné vlastnosti – odstraňuje aj ťažké kovy z tela. Odstraňuje prekyslenie organizmu, upravuje trávenie a je prevenciou rakoviny hrubého čreva. Takisto posilňuje imunitný systém a pôsobí proti únave a depresii.

zeleny jacmen

Na záver

Ak už sa rozhodnete ísť cestou krátkodobou alebo dlhodobou, dbajte na to, že prvoradé je zdravie. Zvážte, či vám rôzne módne výstrelky stoja za pokus. Zdravý životný štýl je dlhodobá cesta. Avšak ak na ňu skočíte, neoľutujete a vaše telo ako aj peňaženka sa vám odvďačia.

Vaša E(rika)FRESH