Ako si udržať krásnu pleť?

pleťová maska z broskýň
Vytláčanie, škriabanie, korekčné tyčinky a znovu upchaté póry… Ako zatočiť s akné a pritom nesiahať hlboko do peňaženky? Skúsme to z opačnej strany.

Čo to akné vôbec je?

Najskôr sa objaví vriedok s čiernou bodkou, ktorý sa neskôr zapáli, zväčší a naplní hnisom, ktorý potom my tak radíme „vytláčame“. Hlavnou príčinou vzniku akné je zrohovatenie mazovej žľazy, kde maz nemôže vytekať, priechody sú uzavreté a zapália sa. Tento proces je vyvolávaný nadmernou aktivitou mazovej žľazy. Na akné môžeme mať vrodené dispozície, no najčastejšou príčinou býva stres, psychická nevyrovnanosť, ktorú nezriedka zaháňame väčším príjmom sladkostí. Hoci sa ľuďom trpiacim na akné odporúča, aby nejedli čokoládu, táto teória nie je potvrdená žiadnymi dôkazmi. Naopak, horká čokoláda pôsobí povzbudzujúco, pretože zvyšuje hladinu serotonínu a endorfínov v mozgu. Sladkosti teda nie sú príčinou akné ale iba sprievodným javom.

Nečistá pleť môže oveľa viac súvisieť s tým, čo nejeme, ako s tým, čo jeme.

S uhrovitou pleťou by sme mali zredukovať rafinované sacharidy, obsiahnuté v presladenej, tučnej a vyprážanej strave. akné

Výskumy ukázali, že mnohým ľuďom, ktorým sa tvorí akné, chýba zinok.

Po železe je druhým najviac zastúpeným stopovým prvkom v ľudskom tele, nakoľko sa vyskytuje skoro vo všetkých orgánoch. Zinok ovplyvňuje produkciu DNA, zvyšuje tvorbu testosterónu a spermií u mužov, odolnosť voči infekciám, pôsobí ako prevencia pri chrípke. Je takisto účinný proti vypadávaniu vlasov a lámavosti nechtov. Ľahšie sa vstrebáva zo živočíšnych zdrojov ako z rastlinných, kvôli obsahu fytátov. Preto by v našom jedálničku nemali chýbať syry, vajcia, chudé mäso, strukoviny, obiloviny, orechy a semená. Treba podotknúť, že zinok sa z týchto potravín lepšie vstrebáva po tepelnej úprave.

Vitamín A pomáha udržiavať zdravú pleť, ale môže spôsobiť aj rakovinu kože.

A nie len to. Je dôležitý v prevencii rakoviny pľúc, prsníka a prostaty, kardiovaskulárnych ochorení, avšak užívanie syntetických koncentrátov týchto látok (najmä betakaroténu) sa javí skôr ako rizikové. Syntetický betakarotén obsahuje len trans formu, ktorá sa správa v organizme inak ak prirodzená zmes rôznych foriem betakaroténu. Prirodzený betakarotén obsahuje aj 9-cis formu, ktorá má najvýznamnejší antioxidačný a protirakovinový účinok. Naopak, nadmerná koncentrácia syntetického betakaroténu v organizme sa môže paradoxne prejaviť ako prooxidant, ktorý podporuje tvorbu voľných radikálov.

Preto nie je vhodné užívať syntetický betakarotén v tabletkách.

Pred letnou sezónou opaľovania je to o to nebezpečnejšie, že prooxidačný účinok veľkých dávok betakaroténu sa môže kombinovať s oxidačným účinkom UV žiarenia. Výsledkom nebude ochrana pred rakovinou kože, ale jej podstatne zvýšené riziko. Preto nás pred rakovinou kože budú aj v lete spoľahlivo chrániť potraviny bohaté na karotenoidy, ak ich budeme užívať v prirodzenej forme a najmä pravidelne. Najlepšími zdrojmi vitamínu A v prirodzenej forme sú:
  • karotkakarotka
  • marhule
  • melón
  • mango
  • špenát
  • brokolica
  • paradajka
  • paprika
Najviac prirodzených karotenoidov získame z potravín, ktoré sú mierne tepelne upravené dusením, varením v pare, blanšírovaním – vstrebávanie karotenoidov sa po takejto tepelnej úprave zvyšuje niekoľko krát. Takisto tieto potraviny konzumujeme s malým množstvom oleja (za studena lisovaným) alebo s pomletými orechmi a olejnatými semenami.

Zázračné pleťové masky z prírody

Ak sme sa postarali o pokožku z vnútra, skúsme ju rozmaznať aj z vonku. Máme krásne leto a veľa sezónneho ovocia. Vyskúšali ste už masku napríklad z malín, marhúľ či broskýň? Šungit time Vám prináša nasledovný článok s naozaj veľmi jednoduchými receptami na domáce pleťové masky: http://sungittime.sk/julove-pletove-kokteily/ maliny Prajem Vám krásnu pohodu a relax pri Vašich pleťových očistných kurách  Vaša E(rika)FRESH