7 krokov ako efektívne schudnúť

zdrave chudnutie

Chcete schudnúť a neviete ako ?

Veľmi dobre tento problém poznám, nakoľko som sa sama pokúsila schudnúť. Nakoniec sa mi to poradilo bez výživových doplnkov v spolupráci s výživovým poradcom, ktorý Vám na mieru vypracuje Váš výživový plán a povedie Vás Vašou cestou a bude Vašim mentorom. Pomôže Vám pochopiť, že celý program nie je o diete, ale o zmene životného štýlu.

Rôzne 30 dňové či 7 dňové výzvy sú fajn, ale otázka znie, čo potom? Takisto nám dnešný trh ponúka rôzne „zázračné tabletky a nápoje“, ktoré  Vám sľubujú redukciu váhy bez mihnutia prsta. Vy tomu ešte naozaj veríte ?

V nasledujúcich siedmych bodoch Vám opíšem moju cestu za vysnívanou váhou. Samozrejme, jednotlivé kroky sú opísané všeobecne, a vždy treba zohľadniť biochemickú individualitu daného človeka. 

1. Voda je základ

Ženy a Muži, aspoň do 2litrov denne!

Keď Vám nechuti čistá voda, tak si do nej kvapnite citrón alebo dochuťte kvapkou iného ovocia!
Ja začínam ráno s pohárom vlažnej vody a kvapkou citróna (naozaj len pár kvapiek, nie polovicu citróna).

Prečo je tak dôležité piť?

Pretože ani žiadna diéta nefunguje, pokiaľ neprijímame dostatočné množstvo tekutín. S každým poklesom vody o čo i len 1% spomaľujeme náš metabolizmus o 10%. Jej nedostatok nás môže viesť k prejedaniu.
 

2. Pohyb: pomalými krokmi zájdeš ďalej

Pre mnohých asi teraz otvorím „Pandorinu skrinku“ ale bez pravidelného pohybu to nepôjde! Nehovorím o potení sa v posilňovni! Začnite pomaly, chôdzou v prírode. Nastavte si v telefóne krokomer a dajte si cieľ postupne: 5000 krokov, 8000 krokov a nakoniec ideálnych 10.000 krokov denne. Vymeňte auto za chôdzu, výťah za schody a uvidíte, že sa rozhýbete!

Ja som tento rok zdolala Rysy, na ktoré som denne trénovala svojich 10 000 krokov. A vďaka kvalitnej obuvi som si ich elegantne „vyšlapala“. Inšpirujte sa nasledovnou ponukou.výstup na chatu pod Rysmi

 

3. Raňajky: Základ dňajogurt s cerealiami

„Ja raňajky nestíham.“ To je veta, ktorú od klientov počúvam často a keď sa ich spýtam, čo jedia doobeda, tak väčšinou znie odpoveď: „niečo rýchle čo kúpim po ceste ako bageta, čokoláda alebo sladené jogurty…“ Ja hovorím, vstaňte skôr alebo si raňajky pripravte ešte večer!

Podľa Mudr. Igora Bukovského, je náš organizmus nastavený tak, že v dopoludňajších hodinách spaľuje energiu a vo večerných vytvára energetické zásoby.

Dobrým tipom na rýchle a hlavne bohaté raňajky, sú vločky v kombinácii s chia semienkami a vlákninou, ktoré Vás hneď z rána nasýtia a dodajú potrebnú energiu. Stačí pridať nesladený biely jogurt (ja osobne používam kozí) alebo mandľové či iné rastlinné mlieko a čerstvé ovocie.

4. Desiata: Do práce len s vitamínovým balíčkom

Toto je pre mňa čas, kedy si ja osobne vychutnám ovocie, nakoľko mám radšej slané raňajky so zeleninou. Buď si ho kúpim a nakrájam v práci alebo pripravím vopred večer. Vždy vyberám sezónne plody a teda naše, najlepšie z našej záhrady a k tomu zopár orieškov pre lepšie vstrebávanie vitamínov

Desiata nám dopĺňa energiu počas dopoludnia a takisto zaisťuje, že nás nebude dráždiť chuť na sladké a večer nás neprepadne vlčí hlad.

Ako alternatívu môžeme zvoliť zelený smoothie, ktorý si ja osobne pripravujem na tomto smoothie mixér.

5. Obed: Ak vynecháte obed, neschudnete!

Obed tvorí až 35% z celkového denného príjmu energie, je teda jedným z najdôležitejších jedál dňa a odvíja sa od neho celé poobedie až po večeru. Treba dbať na zdravé, kvalitné suroviny a výživovú hodnotu.

Nie je to „len obed“ ale aj „psychohygiena„, ktorá nám slúži na odpútanie pracovného stresu!

kozí syr recept6. Olovrant: Ako zabránim nočnému hladovaniu ?

Poznáte to? Prídete domov z práce a doslova do seba nahádžete všetko možné z chladničky.
Aj poobede si potrebujeme udržať vyrovnanú hladinu krvného cukru, inak sa cítime unavený, nevieme sa v práci riadne sústrediť a môžu sa dokonca objaviť bolesti hlavy. A potom to príde: „Chcelo by to niečo sladké!“ Asi poznáme?
Najčastejšie poobede zaháňame hlad práve sladkým ale treba si uvedomiť, že práve po sladkom sa nám hlad rýchlo vráti. Preto volíme radšej zeleninu, napríklad nakrájanú na paličky alebo kolieska v zmysle „finger food“, biely jogurt alebo kvalitný syr.

7. Večera: Ak večeriam, neznamená to, že priberám

Večera je pre mnohých z nás veľkým strašiakom. Netreba sa jej báť a treba len správne zvoliť potraviny a čas.
Večerať by sme mali najneskôr 2-3 hodiny pred spánkom a potraviny ako ryža, zemiaky, pečivo už radšej vynechať.

Dobrou voľbou sú:zeleninová polievka recept

 

 

 

Ak Vás článok zaujal, a radi by ste sa dozvedeli viac o mojej práci s klientmi, kontaktujte ma!