5 tipov pre zdravú školskú desiatu

jogurt zdravá školská desiata

Ktorá mama to nepozná: čo dnes spraviť niečo zdravé svojmu dieťaťu do školy ?

Prinášame vám 5 tipov pre zdravú školskú desiatu

Poznáte to ? Dieťa vám vráti desiatový box s nedotknutým jablkom alebo ešte zabaleným chlebom. Keď sa ho spýtate, povie vám: však kúpil som si čokoládu… Vtedy si my matky kladieme otázku: Ako motivovať moje dieťa aby zjedlo niečo zdravšie na desiatu ?

Každodenná povinnosť menom školská desiata alebo zážitok ?

Cccccrrrnnnn – ráno zvoní budíček a s tým začína aj naše ráno: Akú zdravú desiatu dnes pripraviť, tak aby to dieťaťu aj chutilo ? Pripraviť školskú desiatu tak aby chutila a bola zároveň zdravá, je dnes niekedy doslova výzvou. Pomocou našich tipov vám ukážeme, že aj táto každodenná povinnosť sa môže zmeniť na jednoduchú, zábavnú a zdravú dokopy.

zdravá desiata školáka

Na internete nájdete veľa inšpiratívnych videí a fotiek krásne vyzdobených školských desiat s rôznymi motívmi obľúbených animovaných postavičiek. Úprimne ? Je to veľmi krásne a túto snahu veľmi oceňujeme. Na druhej strane, ktorá mama má v skutočnosti čas sa ešte hodinu hrať s desiatou ? Desiata má byť hlavne zdravá, má dodať dostatok energie do obeda, pripravená z regionálnych a sezónnych surovín.

 

Čo by v desiate školáka nemalo chýbať:

 • Celozrnné pečivo: ako zdroj komplexných sacharidov, ktoré dodajú do obeda energiu, vlákninu
 • Mliečne výrobky: ako zdroj bielkovín
 • Ovocie a zelenina: ako zdroj vitamínov, vlákniny
 • Nesladený nápoj: najlepšie čistá voda, poprípade voda s kvapkou citrónovej šťavy, plátkom uhorky, či kvapka 100% ovocnej šťavy

Na čo dať pozor pri školskej desiate:

 • Tmavý chlieb neznamená automaticky, že sa jedná o celozrnné pečivo. Niekedy sa jedná len o sfarbenie z pohľadu marketingového ťahu. Vždy si prečítajte etiketu so zložením daného výrobku a ak máte možnosť, nakupujte v pekárni čerstvé pečivo, ktoré nie je hlboko mrazené.
 • Ak vaše dieťa obľubuje šunku, dbajte na to, aby bol podiel mäsa minimálne 90%.
 • Ochutené jogurty, či mlieka obsahujú malý podiel mlieka a naopak veľa skrytého cukru.
 • Vyhýbajte sa ochuteným sladkým vodám.

Tu nájdete našich 5 tipov pre zdravú školskú desiatu

 • Špíz z celozrnného rožku a tvarohovej nátierky so cherry paradajkami (rožok nakrájate na kolieska, potriete tvarohovou nátierkou, spojíte s druhým kolieskom rožku a striedavo napichujete so cherry paradajkami na špíz)
 • Celozrnný chlebík s dozretým rozotretým avokádom a reďkovkovými hlavičkami a uhorkovými kolieskami
 • Celozrnný chlebík s hummusom a paprikovými a mrkvičkovými paličkami
 • Biely nesladený jogurt dochutený ovocím a orieškami
 • Pita so zeleninovou nátierkou, zeleninou a šalátom podľa chuti

Ako pripraviť ovocie v školskej desiate ?

Samozrejme nesmie chýbať ovocie, ktoré by malo byť nakrájane na menšie kúsky v krabičke, prípadne si pripraviť ovocný špíz spolu s dieťaťom. Deti veľmi obľubujú bobuľovité ovocie, ktoré si z krabičky jednoducho vychutnajú prstami. Pridajte aj vždy zopár orieškov, mandlí pre lepšie vstrebanie vitamínov.

Náš tip na záver

Zapájajte deti do prípravy desiaty. Tým, že si dieťa vyberie suroviny, ktoré obľubuje, chlebík si natrie samo a zvolí aj vhodný školský obal, sa aj pre neho desiata stane jedným veľkým pôžitkom. Takisto mu treba vysvetliť, že aj auto potrebuje na dojazd do cieľa kvalitné palivo, tak ako on potrebuje energiu pre dosiahnutie najlepších výsledkov v škole.

 
SKIP HOP Zoo Krabička na desiatu 4-dielna Psík môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>