Ako schudnúť z brucha?

Ako schudnúť z brucha

Máte typ postavy jablko a neviete ako upraviť neestetické brucho?

Prinášam vám svojich 5 overených tipov pre úpravu vášho bruška.

Keď BMI nie je smerodajné

BMI, teda Body Mass Index, jeden najčastejšie používaných vzorcov, ktorý by vám mal povedať, ako ste na tom s vašou hmotnosťou. Vzorec predstavuje vydelenie hmotnosti v kilogramoch druhou mocninou výšky v metroch. Ak je výsledok väčší ako 25, máte nadváhu, pokiaľ je to 30 a viac, ste obézna. Lenže v dnešnej modernej dobe, výživový poradca nesleduje BMI ale zloženie vašej hmotnosti, teda koľko tvorí tuk, voda alebo nadbytok svalstva.

Zoberte si takého kulturistu, ktorého BMI určite nebude optimálne, ale nemusí mať vôbec nadbytočný tuk.

To, čo nás zabíja, nie je hmotnosť, ale obvod nášho pása!

Pri chudnutí je oveľa dôležitejší obvod pása a nie stratené kilá!

Preto keď pracujem s klientmi, sledujem práve tento údaj. Treba si uvedomiť, že aj sval je ťažší ako tuk. Na začiatku vám bude váha klesať, ale keď začnete cvičiť, narastie aj hmotnosť svalov.

chudnutie z brucha

Ako si správne zmerať pás

Obvod pásu sa správne meria presne v polovici vzdialenosti medzi dolným okrajom rebier a vrcholom panvovej kosti. Respektíve, najjednoduchšie je merať tesne nad pupkom, alebo tam kde máte brucho najväčšie.

A teraz si obvod pása vydeľte svojou výškou.

Aký je výsledok? Ak vám vyjde výsledok do 0,5 – článok ďalej čítať nemusíte. Ak je však vyšší ako 0,5 – čítajte ďalej respektíve mi napíšte: https://efresh.sk/kontakt/

Tento údaj nazývame WHtR, teda wais-to-height ratio: pomer pása a výšky.

Keď tuk v bruchu môže zabiť

Tuk v bruchu nazývame aj vnútrobrušný alebo viscelárny tuk. Na jednej strane ho potrebujeme, pretože je súčasťou našich orgánov a chráni ich. Keď je ho však nadbytok, tukové bunky vylučujú látky spôsobujúce choroby, ako sú rakovina, srdcový infarkt, cukrovka, cirhóza pečene a ďalšie iné.

Tak ako teda na to?

1. Piť, piť a ešte raz piť

Voda v ľudskom organizme tvorí optimálne podmienky pre chemické a biochemické procesy. Správny pitný režim vyplavuje odpadové látky z tela von, zrýchľuje metabolizmus a dodáva pocit sýtosti. Preto ani žiadna diéta nefunguje, pokiaľ neprijímame dostatočné množstvo tekutín.

S každým poklesom vody o čo i len 1% spomaľujeme náš metabolizmus o 10%.

Jej nedostatok nás môže viesť k prejedaniu. Ako si nastaviť príjem množstva vody?

35ml na 1kg telesnej hmotnosti a pri nadváhe počítame s optimálnou tabuľkovou hmotnosťou a za každých 11kg naviac pripočítame k doporučenému množstvu tekutiny 0,25l. Pomer príjmu tekutín z nápojov a skonzumovanej potravy sa udáva 2:1. To znamená, že ak je vaša váha 70kg, mali by ste denne prijať 2,5-3 litre tekutín, z toho vo forme nápojov cca 1,5-2litre a zvyšok v konzumovaných jedlách.

pitný režim

2. Nakopnite trávenie

Väčšie bruško môže vyzerať neesteticky aj kvôli nesprávnemu tráveniu, ktorého krátkodobé symptómy poznáme v podobe plynov, nafukovania, zápchy či hnačky. Zdravé črevné prostredie nám zabezpečuje vstrebávanie živín a teda správne trávenie. Probiotiká významne ovplyvňujú stav črevnej mikroflóry, majú pozitívny vplyv na imunitný systém, chudnutie, a zlepšujú črevné zápaly.

Vhodné sú kvasené (fermentované) potraviny ako:

  • kyslá kapusta či pickles
  • fermentovaný sójový syr natto, miso, tempeh
  • fermentované mliečne výrobky (jogurty, kefír, cmar, nepasterizovaná bryndza, žinčica)

Zvyšujú nutričnú hodnotu jedla tvorením vitamínov a zvyšovaním biodostupnosti minerálov. Inou alternatívou sú probiotká z lekárne.

linex-forte prebiotika

3. Zdravá strava

Prosím, prečítajte si nasledovný článok: https://efresh.sk/zdrave-stravovanie-alebo-ako-schudnut-bez-jojo-efektu/

diéta podľa krvných skupín

4. Cvičiť, cvičiť a ešte raz cvičiť

Nie, a zas a znovu. Bez cvičenia to nepôjde. Vyskúšajte si nasledovný cvik doma a uvidíte, že cvičenie nebolo jednoduchšie:

5. Neverte reklamám, ktoré vám sľubujú rýchly úbytok hmotnosti

Ste inteligentná žena a vy si sama uvedomujete, že žiadna „magická“ superpotravina, tabletka, či shake vám nepomôže schudnúť. Nie, ste to len vy sama a vyššie uvedené postupy. Ak potrebujete nakopnúť, som tu pre vás: https://efresh.sk/kontakt/

Vaša E(rika)FRESH 🙂

ako schudnut z brucha