Stravovanie podľa krvných skupín

Diéta podľa krvných skupín

Je stravovanie podľa krvných skupín naozaj účinné?

Ja osobne mám v kombinácii so zásadami správneho stravovania, analyzovanej situácie klienta, zohľadnenia jeho požiadaviek a potrieb, pozitívne skúsenosti. A moji klienti tiež.

Ako funguje stravovanie podľa krvných skupín?

Cieľom stravovania podľa krvných skupín je dosiahnutie optimálnej telesnej a duševnej kondície. Skutočnosť, že pritom človek stratí aj nadbytočné kilogramy, by mala byť iba prirodzeným vedľajším účinkom. Človek by si pred začatím stravovania sa podľa krvných skupín, mal predsavziať že sa nepokúsi dosiahnuť ideálnu hmotnosť príliš rýchlo.

Jednou z hlavných výhod pritom je, že nemusíte počítať kalórie ani vážiť povolené množstvá potravín na gramy a takisto sa z jedného dňa na druhý vzdať svojich stravovacích návykov. Ide o to, zaradiť do svojho jedálnička tie potraviny, ktoré človeku z hľadiska krvnej skupiny najviac prospievajú a môže ich ľubovoľne kombinovať s neutrálnymi potravinami, ktoré vám chutia. Tak sa zabezpečí, že tráviaci systém si s prijatými jedlami bez ťažkostí poradí.

V rámci stravovania podľa krvných skupín existujú tri skupiny potravín:

  • odporúčané, ktoré pôsobia ako liek
  • neutrálne, ktoré pôsobia ako výživa
  • nevhodné, ktoré vo vysokých dávkach pôsobia akoby jed

diéta podľa krvných skupín

Základný koncept je postavený na lektínoch, teda skupine látok neimunitného pôvodu, ktoré dokážu špecificky rozpoznávať a viazať cukry voľné alebo viazané v glykoproteínoch alebo glykolipidoch. Špecifické zložky potravy, bielkovinovej alebo sacharidovej povahy, môžu vyvolať u určitých typov buniek typické príznaky, zápaly a ťažkosti tráviaceho systému. Takto si môžeme vysvetliť rôzne alergie, ekzémy, astmy…

Alebo zjednodušene povedané, ľudia s rôznymi krvnými skupinami neznášajú rovnako tú istú stravu. Príčinou sú určité bielkoviny v potravinách, ktoré sa na nerozoznanie podobajú špecifickým imunitným látkam v krvných skupinách. To znamená, že keď skonzumujeme potravinu, ktorá nezodpovedá našej krvnej skupine, obranný mechanizmus organizmu začne pracovať.

Strava prispôsobená nášmu metabolizmu – teda odporúčané potraviny, spustí v organizme do chodu niektoré procesy, podporí činnosť tráviaceho a črevného traktu prinavráti prirodzenú ochrannú funkciu imunitného systému. Organizmus sa potom viac snaží zbaviť prebytočného a škodlivého metabolického odpadu a očistiť krv od lektínov. Spočiatku je to pre organizmus veľmi ťažká práca, preto treba postupovať citlivo a pozvoľna aby sme predišli nepríjemným vedľajším neduhom ako tráviace ťažkosti, bolesti hlavy a podobne.

Krvnú skupinu môžeme považovať za kompas, ktorý nám ukáže cestu lepším smerom.

Ide o jednu formu stravovania? Je prospešná pre každého?

V prípade pochybností sa určite treba poradiť so svojim lekárom, či je stravovanie podľa krvných skupín momentálne vhodná. Na to aby si človek udržal zdravie a výkonnosť, potrebuje stravu, ktorá zohľadňuje aj jeho biochemickú individualitu. So stravovaním podľa krvných skupín by sme určite nemali začať počas gravidity, pretože nevieme, akú krvnú skupinu bude mať dieťa.

Aký je rozdiel ku klasickej delenej strave?

Podľa delenej stravy, ktorú vyvinul Dr. Howard Hay, sa potraviny delia podľa toho, či sú kyselinotvorné alebo zásadotvorné. Pri krvných skupinách, si treba z ponuky potravín jednoducho vybrať tie, ktoré sú podľa zistení výskumníkov prospešné pre ľudí s určitým tipom krvi.

delená strava

Obsahujú odporúčané potraviny všetky dôležité živiny?

Nakoľko nie je jednotvárna, jednoznačne áno. Obsahuje všetky dôležité živiny, ktoré potrebujeme pre našu telesnú a duševnú pohodu v rámci krvnej skupiny. Vďaka tomuto stravovaniu dostaneme nielen opäť do poriadku hmotnosť – zo správneho biochemického zloženia stravy majú osoh aj alergici, nakoľko týmto stravovaním vieme zabrániť imunitným reakciám v organizme. Odbremeníte tráviace orgány.

Kto odsledoval stravovanie podľa krvných skupín?

James D´Adamo v 50tych rokoch 20. storočia zistil, že rôzne diéty nezmiernia ťažkosti všetkých pacientov, naopak, stav niektorých sa dokonca zhorší. Roku 1980 vydal svoju knihu spolu s radami na stravovanie v knihe „One Man´s Food“.

Ako sa rozlišujú jednotlivé krvné skupiny ?

Pre ľudí s krvnou skupinou 0 je najvhodnejším jedlom mäso, teda živočíšne bielkoviny. Mali by sa vyhýbať pšenici, pretože zle znášajú v nej obsiahnutý lepok (nerozpustná bielkovina). Tu si však treba uvedomiť, že podľa zásad správneho stravovania, by sme konzumáciu mäsa mali obmedziť. Preto, ak chcete zakat s týmto tipom stravovania, mali by ste sa poradiť so svojim výživovým poradco,

Ľudia s krvnou skupinou A by mali konzumovať rastlinné bielkoviny a vyhýbať sa mliečnym výrobkom, pretože tie u nich vyvolávajú zahlienenie.

Ľudia s krvnou skupinou B môžu jesť vo vyváženej miere všetko – mäso ako i mliečne výrobky, zelenina a obilie.

Ľudia s krvnou skupinou AB majú citlivé tráviace ústrojenstvo a mali dávať prednosť vyváženej miešanej strave.

Charakteristika krvnej skupiny 0

Lovci – Mäsožravci. Je to najstaršia krvná skupina a vyvinula sa pred asi 40 000 rokmi. Vtedy existoval nám už veľmi podobný typ človeka – cromagnonský. Je to najčastejšie sa vyskytujúca krvná skupina na svete. Títo ľudia majú silný imunitný systém a výraznú vôľu presadiť sa.
Zle znášajú výrobky z obilnínmliečne výrobky. Priberajú z karfiolu, bielej fazule, šošovice, kukurice, ružičkového kelu, bielej kapusty a pšenice. Naopak chudnú z morských rias, brokolice, listovej zeleniny, červeného mäsa a špenátu.

krvná skupina 0

Charakteristika krvnej skupiny A

Vegetariáni – prví usadlíci – roľníci. Táto krvná skupina sa objavila ako druhá a to v mladšej dobe kamennej pred 25 000 až 15 000 rokmi. Naučili sa pestovať obilie a chovať dobytok. Okrem toho museli byt títo roľníci mimoriadne odolní voči infekciám, pretože žili na husto obývanom území. Najčastejšie zastúpená medzi obyvateľstvom západnej Európy – až 45% Nemcov. Živočíšné bielkoviny brzdia u ľudí s krvnou skupinou A metabolizmus. Priberajú z mäsa, mliečných výrobkov, pšenice v nadmernom množstve. Chudnú z ananásu, zeleniny, výrobkov zo sóje.

krvná skupina A

Charakteristika krvnej skupiny B

(Takmer) všežravci – nomádi, obyvatelia stepí. Vznikla pred 15 000 až 10 000 rokmi v oblasti západných Himaláji. Živili sa chovom dobytka, veľmi dôležitou zložkou ich potravy boli mliečne a roľnícke produkty. Po svojich prapredkoch zdedili ako biologickú výbavu mimoriadne dobrú schopnosť prispôsobiť sa rôznym životným podmienkam. Znášajú mäso ale nie hydinu a mliečne výrobky takisto ako rastlinnú stravu. Priberajú z pohánky, arašidov, šošovice, kukurice, sezamu a pšenice. Chudnú z vajec a nízkotučných mliečnych výrobkov, zeleniny.

krvná skupina B

Charakteristika krvnej skupiny AB

Moderní všežravci – Kaukazci a Mongoli. Najmladšia zo všetkých krvných skupín a vyskytuje sa veľmi zriedkavo. Je starý iba 1000 až 1200 rokov a má ho len okolo 5% ľudí. Je výsledkom miešania ľudí s krvnou skupinou A a B, napr. Kaukazcov s A a Mongolov s B. Ľudia tejto krvnej skupiny majú chúlostivé tráviace ústrojenstvo. Znášajú vyváženú zmiešanú stravu a môžu sa pýšiť mimoriadne prispôsobivým imunitným systémom. Priberajú z pohánky, červeného mäsa, pšenice, orechov a určitých druhov semiačok. Chudnú z ananásu, rýb, zelenej zeleniny, mliečnych výrobkov a tofu.

krvná skupina AB

Prečo sa volajú krvné skupina tak ako sa volajú

Pomenovanie krvných skupín hovorí o príslušných antigénoch: červené krvinky krvnej skupiny A vlastnia antigény A, krvná skupina B má antigény B, a v krvnej skupine AB sa vyskytujú antigény A a B. Krvná skupina 0 nemá žiadne antigény.

Dôležité na záver

V zásade platí, že vždy zohľadňujem človeka ako celok, individuálnu bytosť a nemôžem povedať, že jeden druh stravovania je aplikovateľný na každého jedného klienta. Preto ak sa rozhodnete, že zmeníte životný štýl a hlavne vaše stravovacie návyky, kontaktujte výživového poradcu a skonzultujte s ním, či je dané stravovanie pre vás tou vhodnou formou.

Pokiaľ sa chcete o stravovaní podľa krvných skupín dočítať viac, určite vám odporúčam knihu “Ako schudnúť podľa krvných skupín” od Helgy Ledererovej. Môžete si ju z pohodlia domova objednať tu: https://efresh.sk/ako-schudnut-podla-krvnych-skupin

Ako schudnúť podľa krvných skupín

 

…alebo si pozrieť môj VIDEO rozhovor v pluske:

https://efresh.sk/1pluska-video-dieta-podla-krvnych-skupin

Budem rada, ak sa opýtate: https://efresh.sk/kontakt/ 🙂

Vaša E(rika)FRESH